PRÓCHNICA BEZ TAJEMNIC. CZY WIESZ JAK DBAĆ O ZĘBY BY JEJ UNIKNĄĆ?

Chodzisz regularnie do dentysty ale mimo to i tak za każdym razem musisz zmierzyć się z kolejnym plombowaniem, ponieważ zostaje zdiagnozowana u Ciebie zmiana próchnicowa? A może Twoje zęby od dawna wymagają porady dentystycznej, ponieważ ból nieleczonych ubytków dokucza Ci już nie tylko w nocy ale i w dzień? Pod względem statystycznym sytuacja wygląda poważnie, bowiem w Polsce zarówno dzieci jak i dorośli są nosicielami tej powszechnej choroby. Niektórzy porównują ją do grypy, bowiem łatwo można się nią zarazić a niewłaściwie leczona może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych i groźnych powikłań.

Próchnicę zębów diagnozuje się współcześnie nie tylko u dorosłych ale i najmłodszych dzieci. Jest to istotna informacja bowiem czasem okazuje się, że już u dwuletnich dzieci może zostać stwierdzić galopująca forma próchnicy, co z pewnością będzie miało swój dalszy ciąg w utrudnionej profilaktyce i higieną zębów stałych w przyszłości. Co ważne, warto pamiętać że zęby mleczne wymagają takiej samej troski i uwagi jak zęby stałe. Nie jest więc prawdą, że nie należy ich leczyć bo są z nami tylko na chwilę. Kiedy się popsują należy dołożyć wszelkich starań by zostały wyleczone, bowiem nawet kiedy wypadną mogą zdążyć zainfekować zęby stałe, które mają służyć nam przez całe życie.

PRÓCHNICA BEZ TAJEMNIC. CZY WIESZ JAK DBAĆ O ZĘBY BY JEJ UNIKNĄĆ?

PROFILAKTYKA

Dlatego też jeśli jesteś mamą, nie bagatelizuj tego tematu i staraj się jak najszybciej oswoić swoją pociechę z dentystą. Nie jest to proste i często wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia, ale nie niemożliwe. Aby przynajmniej spróbować nie dopuścić do pojawienia się pierwszych plam próchnicowych, warto przypilnować dietę nie tylko dziecka ale i całej rodziny. Zrezygnujcie z soków, słodyczy i nadmiaru owoców, bowiem z czasem i one mogą mieć spory wpływ na stan uzębienia Twojej rodziny.

Przynajmniej dwa razy dziennie szczotkujcie zęby odpowiednimi do wieku pastami i pijcie dużo wody, zwłaszcza wtedy, kiedy nie macie możliwości umycia zębów po słodkim posiłku. Na rynku dostępne są również preparaty w formie past, które pomogą utrzymać zęby dzieci i dorosłych w dobrej kondycji. Pasty przeznaczone do stosowania miejscowego wzmacniają, chronią i uzupełniają szkliwo, kiedy odpowiednia profilaktyka bywa utrudniona. Dorośli dodatkowo powinni pamiętać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i płukaniu jamy ustnej specjalnymi płynami.

PROFILAKTYKA

CODZIENNE DIETA

Jakie jedzenie sprzyja próchnicy? Przede wszystkim bogate w węglowodany i cukry. Choć czasem trudno oprzeć się pokusie słodkiej przekąski dobrze jest pamiętać, że nie tylko sam cukier może sprzyjać pojawieniu się próchnicy, ale również to jak często go spożywamy i w jakich ilościach. Częste podjadanie pomiędzy posiłkami i tym samym niemożność umycia zębów tuż po stwarza idealne warunki do fermentacji węglowodanów w naszej jamie ustnej.

Warto również być świadomym, że spożywanie produktów bogatych w wartości odżywcze może pomóc nam utrzymać zdrowe zęby na dłużej. Nie zapomnij więc w swojej codziennej diecie o rybach, produktach mlecznych, produktach pełnoziarnistych i mięsie (jeśli oczywiście nie wykluczyłaś go ze swojej diety). Posiłki popijaj wodą i niesłodzoną herbatą. Nie rezygnuj z soków tłoczonych i owoców. Co prawda znajduje się w nich fruktoza, czyli cukier, ale spożywany w rozsądnych ilościach nie będzie istotnym zagrożeniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here