NADPROGRAMOWE PRZEKĄSKI – CZY POTRAFISZ Z NICH ZREZYGNOWAĆ?

Rozpoczęłaś kolejną dietę odchudzającą, ale jesteś świadoma tego, że Twój bilans kaloryczny w ciągu doby często przekracza wyznaczoną normę? A może pomiędzy posiłkami sięgasz po dodatkowe przekąski, bo pomiędzy daniem obiadowym a kolacją robisz sobie zbyt długą przerwę? Przekąski, o ile nie jest to nafaszerowana cukrem i tłuszczem żywność, nie zawsze są zabronione. Nie każdy potrafi wytrzymać kolejne godziny bez dodatkowej porcji kalorii zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma się czasu i możliwości przygotować odpowiednio zbilansowanego śniadania lub obiadu.

Dlatego też w takim przypadku o wiele istotniejszą kwestią będzie nie to, że znów sięgnęłaś po przekąskę, ale fakt, co wybrałaś do zjedzenia. Jeśli Twoja dieta zaordynowana przez specjalistę nie wyklucza drobnych odstępstw od normy, dobrze jest już wcześniej zaplanować i zaopatrzyć się w zdrową żywność, którą będziesz mieć zawsze pod ręką.

NADPROGRAMOWE PRZEKĄSKI - CZY POTRAFISZ Z NICH ZREZYGNOWAĆ?

MAŁY GŁÓD

Chyba każdy z nas zna reklamę popularnego produktu spożywczego, który w opinii producenta skutecznie zaspokoi nagłą chęć czegoś do przekąszenia. W reklamie tak jak  w życiu – nagły atak wilczego apetytu nie wybiera i może przytrafić się każdemu. Czy warto skorzystać z takiej opcji, niech każdy z nas sam odpowie sobie na takie pytanie. Warto jednak pamiętać, że to właśnie na taką ewentualność dobrze jest się przygotować, by w pośpiechu nie kupić w sklepie produktu kiepskiej jakości.

Aby wybrana przekąska była bogatym źródłem składników odżywczych nie trzeba od razu wydawać na nią równowartości dwudaniowego obiadu. Owoc, bakalie, warzywa pokrojone w słupki czy nabiał, który z powodzeniem można połączyć z orzechami i rodzynkami to tylko kilka z możliwości. Jako zdrowa przekąska, świetnie sprawdza się również treściwy koktajl lub szklanka wyciskanego soku.

JADŁOSPIS POD KONTROLĄ

Na pewno już wiele razy spotkałaś się z regułą, że w ciągu dnia powinno się spożyć około pięciu posiłków o stałej porze, co zapewni odpowiednią podaż kaloryczną i zapobiegnie podjadaniu pomiędzy wyznaczonymi porami jedzenia. Specjaliści zwracają uwagę, że jeśli zależy nam na niespożywaniu nadprogramowych kalorii i staramy się zapisywać regularnie każdy zjedzony w ciągu dnia posiłek, musimy być wobec siebie całkowicie szczerzy. Szklanka soku to jest niewielki posiłek, kawałek arbuza również. Niech Cię nie mylę ich niewielkie rozmiary i niepozorna konsystencja.

Zamiast zjadania przekąsek po których szybko jesteśmy głodni, lepiej zaplanujmy nasz całodniowy jadłospis tak, aby największa kaloryczność pożywienia przypadała na godzinę śniadania i obiadu. Pozostałe trzy posiłki, zwłaszcza te w godzinach wieczornych nie powinny zanadto obciążać przewodu pokarmowego. Jeśli tylko Twoje dania będą sycące i pełnowartościowe, i nie będzie zdarzało Ci się zapominać o kolacji (żeby teoretycznie szybciej schudnąć) Twoja ochota na podjadanie zmaleje praktycznie do zera.

JADŁOSPIS POD KONTROLĄ

NIE ZAPOMNIJ O WODZIE

Czujesz, że znów chce Ci się jeść i chciałabyś sięgnąć po kilka winogron? Lepiej najpierw się zastanów ile tego dnia wypiłaś wody i czy przypadkiem nie za mało. Ochota na podjadanie może wynikać właśnie z pragnienia, który możemy pomylić z głodem. Zastanów się również, czy Twoja ochota na nadprogramową słodycz to nie reakcja na nieprzyjemną sytuację w pracy czy poniedziałkową chandrę. Kiedy będziesz bardziej świadoma prawdziwych potrzeb, lepiej uda Ci się utrzymać jadłospis w określonych założeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here